»Tudi samozaposleni imajo otroke, v primeru karantene otrok pa ostanejo brez prihodkov, zato predlagamo, da se tudi njim zagotovi ustrezno nadomestilo.«
»Tudi samozaposleni in njihovi otroci dobivajo karantenske odločbe. In če zaposleni dobijo nadomestilo za čas karantene ali karantene otrok, potem morajo enake pravice imeti tudi samozaposleni. To napako in krivico je treba nemudoma odpraviti.«
»Če so njihovi starši samozaposleni, za čas trajanja karantene otrok ne dobijo denarnega nadomestila. Naš cilj je jasen: poskrbeti, da vsi samozaposleni med karanteno dobijo nadomestilo, ki jim pripada.«
»In če zaposleni dobijo nadomestilo za čas karantene ali karantene otrok, potem morajo enake pravice imeti tudi samozaposleni.«
»Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije je bila tista, ki je prva opozorila na to, da so samozaposleni v neenakem položaju, saj jim ne pripada nadomestilo v času karantene ali višje sile. Pobudo smo večkrat naslovili na vlado, zato nas veseli, da nam je prisluhnila.«
»V primeru odrejene karantene izplačano nadomestilo plače v celoti bremeni Republiko Slovenijo.«
»Na inštitutu smo zato na ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti naslovili vprašanje, ali v kategorijo 'delavcev' spadajo tudi vsi samozaposleni in tisti, ki opravljajo delo preko atipičnih pogodb, npr. civilnih pogodb. Odgovorili so, da samozaposleni niso upravičeni do nadomestila dohodka za karanteno ali za varstvo otrok v karanteni.«
»V grožnji pred materialnim pomanjkanjem, padcem v revščino, so se ljudje izogibali prijavljanju stikov in namesto v karanteno, s čimer bi zamejili morebitno širjenje okužb, odšli na delo preprosto zato, da bi sploh lahko preživeli.«
»Podaljšujemo tudi subvencioniranje čakanja na delo doma. Za oba ukrepa je pogoj izkazan 20-odstotni upad prihodkov glede na leto 2019. O nadomestilu plače zaradi karantene ali višje sile naj poudarim dve stvari: da bo ukrep veljal od 1. oktobra naprej in da bo ukrep za nadomestilo za karanteno za višjo silo (v primeru skrbi za šoloobveznega ali predšolskega otroka) veljal od 1. septembra naprej. V vsakem primeru vložite vlogo za nadomestilo karantene v roku osmih dni, tudi če še ne boste imeli potrdila, da se je postopek pravočasno začel, in morda pozneje priložite potrdilo o karanteni.«
»Če karantena ali obveznost varstva otrok traja več kot 10 dni, se vloži nova vloga, v kateri mora biti razvidno obdobje trajanja varstva. Za na primer obdobje 30 dni obveznosti varstva otrok se vložijo tri vloge.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju